top of page

BM'den "gıda sistemleri pandemi nedeniyle çöküyor" uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ''Gıda sistemlerimiz çöküyor ve Covid-19 salgını durumu daha da kötüleştiriyor.' uyarısında bulundu. 


Guterres, gıda güvenliği konusunda yayımladığı video mesajında, 7,8 milyar olan dünya nüfusunu besleyecek kadar gıda bulunmasına rağmen, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının küresel gıda güvenliğini tehdit ettiğini belirtti.


Dünya genelinde 820 milyondan fazla kişinin açlık çektiğini ve her beş çocuktan birinin yetersiz beslenme yüzünden büyüme geriliği yaşadığını belirten Guterres, ''Gıda sistemlerimiz çöküyor ve Covid-19 salgını durumu daha da kötüleştiriyor.' ifadesini kullandı. 


Guterres, ''49 milyon kişi daha pandemi nedeniyle aşırı yoksulluğa düşebilir. Gıda güvenliği olmayan insanların sayısı hızla artacak" diye konuştu.

KÜRESEL SALGIN SÜRECİNDE GIDA SEKTÖRÜ

FAO, Gıda Görünüm Raporunu yayınladı. Ana gıda ürünlerine yönelik küresel arz ve talebin değerlendirildiği rapora göre FAO, 2020/21'deki küresel gıda piyasalarının durumunun COVID-19 nedeniyle hâlâ belirsizliğini koruduğunu bildirdi

"Gıda piyasaları, COVID-19 nedeniyle aylar sürecek belirsizlikle karşı karşıya kalacak."

Bu tespit, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) son yayınladığı raporun sonucu niteliğinde.

Ama FAO, raporda bir noktaya da daha dikkat çekiyor: "Tarım ve gıda sektörü, pandemi krizine karşı diğer sektörlerden daha dirençli görünüyor."

FAO'nun yayınladığı Gıda Görünüm Raporu, dünyanın en çok işlem gören gıda ürünlerinin (tahıllar, yağ bitkileri, et, süt ürünleri, balık ve şeker) 2020-2021'deki üretim ve pazar eğilimlerini gösteren ilk tahminleri sunuyor.

FAO Ticaret ve Pazar Bölümü Direktörü Boubaken Ben Belhassen rapor hakkında şu değerlendirmeyi yapıyor: “COVID-19 pandemisinin etkileri, FAO tarafından değerlendirilen tüm gıda sektörlerinde farklı derecelerde hissedildi. COVID-19 gıda güvencesi için ciddi bir tehdit oluşturmuş olsa da genel olarak, küresel perspektifteki analizimiz tarımsal ürün piyasalarının pandemiye karşı diğer birçok sektörden daha esnek olduğunu kanıtladığını göstermektedir. Bu, mücadelenin büyüklüğü ve bununla ilgili muazzam belirsizlikler nedeniyle, uluslararası toplumun tetikte ve gerektiğinde tepki vermeye hazır olarak devam etmesi gerektiğini gösteriyor.”


Gelin isterseniz FAO'nun raporunda 2020/21 döneminde ana gıda ürünleri için öne çıkan temel eğilimler ve beklentilere birlikte göz atalım:

TAHIL

Pandeminin yarattığı belirsizliklere rağmen, FAO'nun 2020/21 sezonu için ilk tahminleri, rahat bir tahıl arz ve talep durumuna işaret ediyor. Erken beklentiler, 2020'de küresel tahıl üretiminin bir önceki yılın rekorunu yüzde 2.6 geçtiğini gösteriyor.

2020/21’de dünya tahıl ticaretinin, 2019/20’de yüzde 2.2 artarak (9.4 milyon ton) 433 milyon ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor ve tüm büyük tahılların ticaretinde beklenen artışla yeni bir rekor kırması bekleniyor.

ET

Dünya toplam et üretiminin, hayvan hastalıkları, COVID-19 ile ilgili pazar kesintileri ve kuraklıkların kalıcı etkileri nedeniyle 2020'te yüzde 1.7 oranında düşeceği tahmin ediliyor.

Uluslararası et ticaretinin ortalama bir büyüme kaydetmesi muhtemel. Çin’in yükselen ihtiyacı nedeniyle yaşanacak bu büyüme 2019'dan çok daha yavaş bir büyüme olacak.


Uluslararası et fiyatlarında, COVID-19 ile mücadele için alınan önlemlere rağmen etkiler, lojistik darboğazlar, küresel ithalat talebindeki ciddi düşüş ve satılamayan ürünler nedeniyle Ocak 2020’de yüzde 8.6 düşüş yaşanmıştı. En yüksek düşüşün yaşandığı koyun etini, sırasıyla kümes hayvanları, domuz ve sığır etindeki keskin düşüşler izlemişti.

BALIK

COVID-19 salgını bu yıl başta taze ürünler ve popüler restoranlar olmak üzere deniz ürünleri pazarlarını yoğun şekilde etkilemeye devam edecek. Tedarik tarafında, balıkçılık filoları boşta yatıyor ve kültür balıkçılığı üreticileri depolama hedeflerini önemli ölçüde azalttı.

Salgın, özellikle küresel karides ve somon üretimini ciddi şekilde vurmaya hazırlanıyor. Asya'da genellikle Nisan ayında başlayan karides yetiştiriciliği sezonu, şimdi Haziran ve Temmuz ayına kadar ertelendi. Örneğin Hindistan'da çiftlik karidesi üretiminin yüzde 30-40 düşmesi bekleniyor.

Ayrıca hem taze hem de dondurulmuş karides için dünya çapında talep önemli ölçüde azalırken, somon talebinin 2020 yılında en az yüzde 15 oranında düşmesi bekleniyor. Perakende satış, özellikle, taze somon ve alabalık büyük ölçüde düştü ve bunun bir süre bu şekilde kalacağı beklenmekte.


ŞEKER

2019-2020'de dünya şeker üretiminin art arda ikinci yılda düşerek ve üç yıl içinde ilk kez tahmini küresel tüketim seviyesinin altına inmesi bekleniyor.

Bazı geleneksel ithalatçı ülkelerde düşük fiyatlar ve stokların yeniden yapılandırılmasıyla takas şekerinin genişlemesi öngörülüyor.

Şimdiye kadar, 2019/20 sezonu için küresel bir şeker üretimi açığı beklentisi, 2017 ortalarından bu yana düşen ve dünya üreticilerinin büyük çoğunluğu için tahmini üretim maliyetlerinin altında olan uluslararası şeker fiyatlarını desteklemek için çok az şey yaptı.

SÜT

COVID-19 salgınının neden olduğu piyasa aksaklıklarına rağmen, dünya süt üretimi dayanıklılık gösteriyor ve muhtemelen 2020'de yüzde 0.8 büyüyecek. Bununla birlikte, dünya süt ürünleri ihracatının ithalat talebini azaltarak yüzde 4 daralması bekleniyor.


YAĞ BİTKİLERİ

Diğerlerinin yanı sıra, salgına bağlı bastırılmış talep beklentilerine rağmen, FAO'nun yağlı tohumlar ve elde edilen ürünler için son 2019/20 tahminleri, üretimdeki belirgin bir daralmanın tetiklediği sıkılaşan küresel arz-talep durumuna işaret ediyor.

2020-2021 için geçici tahminler, arzın talebe göre dar kalabileceğini gösteriyor.

FAO, çokca sorulan ve merak edilen bir soruya da yanıt arıyor.

COVID-19: Dünya küresel sağlık krizinden küresel gıda krizine mi gidiyor?

Raporda, mevcut COVID-19 sağlık krizini 2007-2009 krizleriyle karşılaştıran, ülkeler ve gıda ürünleri arasındaki farklılıkları ile toplulukları belirleyen ve pandeminin uluslararası gıda pazarlarına odaklanarak mevcut ve olası etkilerini inceleyen özel bir makalesi var.

Ayrıca, bulaşma oranları kontrol edilmemiş olsa bile, pazarın işleyişini normale nasıl döndüreceği konusunda bilgilendirici bir kıyaslama sağlıyor.

Bu özellik, 2007-08 küresel gıda fiyatı krizine kıyasla, dünyanın küresel gıda üretimi beklentileri pozitif, yüksek stoklar, uluslararası gıda fiyatlarının düşük ve ticaretin daha fazla ithalatçı ve ihracatçı ülke ile daha iyi olduğu sonucunu ortaya çıkarıyor. Ayrıca, karar alıcılar artık küresel krizlerle başa çıkma konusunda daha deneyimli, daha bilgili ve hazırlıklı.

FAO Gıda Fiyat Endeksi yükselme eğiliminde

Rapor, FAO Gıda Fiyat Endekslerinde, özellikle de her ayın ilk Perşembe günü yayınlanan uluslararası gıda piyasalarındaki fiyat gelişmelerinde yaygın bir gösterge olarak görülen aylık FAO Gıda Fiyat Endeksinde (FFPI) iyileştirmeler olduğunu duyurdu.

FFPI'daki revizyonlar arasında 2002-2004-2014-2016 yılları arasında yeniden temellendirilmesi ve kapsamının genişletilmesi 73 ila 95 fiyat teklifi arasında yer alıyor. FAO, revize edilmiş FFPI'yi Temmuz ayından itibaren yayınlayacak.

İrfan Donat

Bloomberg HT Tarım Editörü


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


Yazı: Blog2_Post
bottom of page